foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkolny Kleks

gazeta szk

Warto odwiedzić

kuratorium kielce


gmina strawczyn herb


bip


 

 ePUAP logo ESP


mein

 

 

m plakat dodatkowe

Betlejemskie Światło Pokoju w naszej szkole

Akcję Betlejemskie Światło Pokoju zapoczątkowano w Austrii jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących.

W Polsce akcję od 1991 prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich, najczęściej na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Ośrodka „Głodówka”, światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców, drużyn harcerskich i gromad zuchowych.

Okazuje się, że płomień lampy czy świecy ma znaczenie. Nawet w dzisiejszym świecie, który jest rozświetlony elektrycznością, rozjarzony żarówkami, neonami są sytuacje, gdy ogień jest niezbędny, gdyż jego blask i ciepło mogą nawet uratować życie. 

Płomień, który powierzono Związkowi Harcerstwa Polskiego, pozwala odkryć ważne dla zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów wartości i uczy być ich stróżami. Swoją wędrówkę rozpoczął w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem, w miejscu, w którym jak czytamy w Ewangelii Św. Jana, narodziła się ,,Światłość prawdziwa”, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Zatem nie sposób nie dostrzec związku Betlejemskiego Światła Pokoju z Jezusem, który rodząc się w Betlejem, staje się człowiekiem i dzieli się prawdą o tym, kim jest Bóg.

Tak, to jest Płomień dla Ciebie, to Światło prawdy o Jezusie. A dzięki Tobie ten płomień jest dla innych, dla każdego z kim się nim podzielisz, komu go dasz, gdzie go zaniesiesz. Ale najpierw musisz go mieć sam. 

Betlejemskie Światło Pokoju otrzymaliśmy od skautów ze Słowacji. Potem trafi do naszych chorągwi, hufców, kościołów, urzędów, szpitali i domów. Weź je odważnie w swoje harcerskie ręce i podziel się nim z innymi. Tylko uważaj, bo łatwo jest utracić ten mały płomień. Silniejszy podmuch wiatru, rozkołysany nieuważnie lampion i po płomyku. Zaopiekuj się zatem tym Światłem troskliwie.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei, tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole. Każdego roku akcja przekazywania światła ma swoje hasło. I tak w 2021 roku było to ,,Światło Nadziei”, w 2022 roku hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: ,,Światło dla Ciebie”.

Nieś w sobie płomień, którego Betlejemskie Światło Pokoju jest znakiem, nieś nie tylko w grudniu i nie tylko od Święta.

Betlejemskie Światło Pokoju będzie można odebrać w naszej szkole podczas spotkania wigilijnego dla uczniów, nauczycieli i rodziców w środę 21 grudnia 2022 roku.

m BŚP

 Osoba odpowiedzialna za treść: phm. Jolanta Smolarczyk

Na skróty

Strona logowania do dziennika elektronicznego

 

email

Link do portalu Office 365

Link do profilu na Facebook

Nasze certyfikaty

m szkola pozytywnego myslenia2022

m recykling na miare

s 2021szkola pozytywnego myslenia1
Certyfikat Szkoły Myślenia Pozytywnego dla SP w Oblęgorku - edycja 2020
Recykling na miarę. Alarm dla Ziemi- dyplom dla Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Oblęgorku
Certyfikat "Chronimy Dzieci" przyznawany placówkom realizującym politykę ochrony dzieci przed przemocą.
Dyplom Ministerstwa Edukacji Narodowej za udział w akcji "Szkoła pamięta"
Certyfikat "Szkoła kultury uczenia się" za uczestnictwo w pilotażowym projekcie realizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Certyfikat "Szkoła Małego Legionisty" za aktywny udział w programie edukacyjnym w roku szkolnym 2019/2020

s certyfikat szkoła pilotow

 
s dyplom niepodlegla


serce_hospicjum

 

m Certyfikat RSPO 81240 2019.06.06

kubusiowi przyjaciele

Koło Filmowe

logo niepodlegla czytam z klasa logo cyfrowobezpiecznipl EU flag Erasmus vect POS sks logo na stronę szkoły
 szkola bez przemocy small umiemplywac szachy logo rozszerzone RGB(2) mFundacja mass logotyp ikona sowa rgb 1 


 

Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku Rights Reserved.