81 Gromada Zuchowa „Oblęgorskie Iskierki” rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2004 roku. Gromada należy do Hufca Kielce – Powiat im. Edmunda Massalskiego Kieleckiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Drużynową gromady od początku jej istnienia jest podharcmistrz Jolanta Smolarczyk - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w naszej szkole. Druhna pracuje aktywnie w Komendzie Hufca Kielce – Powiat, pełniąc ważne funkcje: jest członkiem Komisji Stopni Instruktorskich oraz zastępcą Komendanta Hufca do spraw programowych.
Rok szkolny 2021 / 2022
Projekt zuchowy „Zuchowe obserwacje i poszukiwania”
Pamiętamy o tych, którzy odeszli
Rok szkolny 2020 / 2021
Przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu zuchów z 81 Gromady Zuchowej „Oblęgorskie Iskierki”
Zuchy zdobywają sprawność – kuchcik
Aktualności z Gromady Zuchowej
“Oblęgorskie Iskierki” pamiętają o żołnierzach wyklętych
Rok szkolny 2019 / 2020
Rok szkolny 2018 / 2019
Włączamy się w obchody Dnia Papieskiego
Rok szkolny 2016 / 2017
Nasz udział w obchodach XVI Dnia Papieskiego
Rok szkolny 2014 / 2015
Rok szkolny 2013 / 2014
Kwesta w ramach obchodów XIII Dnia Papieskiego
81 Gromada Zuchowa „Oblęgorskie Iskierki”
ZUCHY to dzieci w wieku 6-10 lat
Wstęp
Charakterystyczną formą aktywności zuchów jest zabawa w kogoś lub w coś – realizowana zespołowo przez zdobywanie sprawności oraz podczas zbiórek pojedynczych gromady. Animatorem zabawy jest wódz zuchowy – drużynowa/drużynowy.
Prawo i Obietnica Zucha to fundamenty pracy instruktora z zuchami. Z nich wynikają cele wychowawcze.
Zuchy przyjmują Prawo wprost. Zapisy Prawa i Obietnicy Zucha są niekwestionowane, rozumiejąc Prawo i Obietnicę zuchy dążą do postępowania zgodnego z zapisami.
Szczególnym okresem, w pracy gromady, zapoznawania zucha z Prawem i Obietnicą, są zbiórki “pierwszego miesiąca”.
System małych grup realizowany jest przez podział na szóstki, wykorzystywany przy organizowaniu zabawy. Szóstki realizują powierzone im zadania w trakcie zbiórki gromady. Koedukacja nie występuje w szóstkach.
Charakterystyczną formą aktywności zuchowej jest zabawa w kogoś lub w coś. Zuchowa zabawa w naturalny sposób kształtuje charakter dziecka i rozwija jego umiejętności.
Stale doskonalony i pobudzający do rozwoju program
Program pracy gromady powinien odpowiadać na specyficzną dla tego wieku ciekawość otaczającego świata oraz krótką koncentracją na jednym temacie.
Program pracy gromady uwzględnia przede wszystkim:
- potrzeby zuchów,
- programy sprawności zespołowych i indywidualnych,
- zadania gwiazdek zuchowych.
Program jest tworzony przez drużynowego i przybocznych, którzy są również odpowiedzialni za jego realizację.
Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać Prawa Zucha
1. Zuch kocha Boga i Polskę.
2. Zuch jest dzielny.
3. Zuch mówi prawdę.
4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach.
5. Wszystkim jest z zuchem dobrze.
6. Zuch stara się być coraz lepszy.
81 Gromada Zuchowa „Oblęgorskie Iskierki”
Gromada Zuchowa „Oblęgorskie Iskierki” działająca przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku rozpoczęła zbiórki 11 września 2013 roku.
Zajęcia z zuchami prowadzi: phm. Jolanta Smolarczyk
Zajęcia zuchowe skierowane są głównie do uczniów klas I- III szkoły podstawowej, którzy chcą bawić się i pracować w grupie, pragną nauczyć się wielu pożytecznych umiejętności, chcą przeżywać przygody, bezpiecznie, mądrze i wesoło spędzać czas w gronie przyjaciół, mieć wspólne tajemnice, poznawać świat i zmieniać go na lepsze.
Na zajęciach, zwanych zbiórkami bawimy się w „coś” lub „kogoś” (listonoszy, marynarzy, aktorów, pogotowie mikołajkowe, obserwatorów przyrody, naukowców, badaczy, mistrzów gier i zabaw, ogrodników, sportowców, mieszkańców odległych planet itp.).
Zbiórki zuchowe to czas na gawędę, bajkę, na zuchową majsterkę, zuchowy teatr, naukę i śpiewanie piosenek, pląsy, zagadki, poznawanie tajemnych znaków i szyfrów, wycieczki, zuchowe zwiady w terenie, uczestniczenie w uroczystościach państwowych, w imprezach organizowanych przez Hufiec Kielce - Powiat, organizowanie własnych imprez, gry i zabawy oraz prace użyteczne.
Każda zbiórka zuchowa ma swój cel. Forma zabawowa zbiórek zaspokaja potrzeby rozwojowe dzieci, a jednocześnie daje możliwość doskonalenia ich charakterów w sposób naturalny. Tak więc „zanim młodzi zdecydują, kim chcą być w przyszłości, pozwalam im być Sobą”. Podczas zabaw i zajęć dzieci poznają świat, uczą się być patriotami i dzielnymi zuchami. Poznają zuchowe znaki, zwyczaje, obrzędy i tajemnice, zdobywają sprawności i gwiazdki, które stanowią instrumenty służące do indywidualnego rozwoju zucha.
Dzieci poznają Prawa Zucha, które stanowią fundamenty pracy w gromadzie i są drogowskazem, którego powinny się trzymać.
Prawo Zucha przypieczętowuje Obietnica Zucha.
Podczas zbiórek stwarza się dzieciom warunki do wszechstronnego rozwoju. Zuchy uczą się dobrej współpracy, odpowiedzialności, samorządności, planowania i realizacji zadań, przestrzegania norm, współzawodnictwa, godnego odnoszenia zwycięstw i porażek, systematyczności, odpowiedzialności, dzielności, gospodarności i wielu umiejętności np. kulinarnych, technicznych, plastycznych, modelarskich, sportowych itp. Poza tym wrażliwości na drugiego człowieka.
Dzieci startują w różnorodnych konkursach i zdobywają nagrody.