Przedświąteczne warsztaty uczniów klas II i III

W czwartek 22 grudnia 2022 roku uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w wycieczce do fabryki bombek SZKŁO-DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim.

Wyjazd miał na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Pierwszą atrakcją, która czekała na uczestników wycieczki było zwiedzanie zakładu, które obejmowało cały cykl wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki uczniowie poznali tajniki powstawania bombek.

Jednym z etapów  zwiedzania była hala, w której pracownik nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Następna faza powstawania bombek to ich srebrzenie. Do każdej ozdoby wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wyrób trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W lakierni podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale dekoracji przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki wzory, które nadają wyjątkowego i unikalnego wyglądu.

Nasi uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach zdobienia bombek. Dzieci udały się do sali, w której własnoręcznie ozdabiały swoje bombki specjalnym klejem i brokatem według własnego pomysłu i uznania.

Na zakończenie wycieczki wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali  bombki, które wcześniej sami ozdabiali. Odwiedziliśmy również pobliski sklep w którym mogliśmy zakupić bombki wyprodukowane w tejże fabryce.

Wycieczka przybliżyła najmłodszym proces produkcyjny bombek, rozwinęła kreatywność oraz wspaniale wprowadziła nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

m f

Odpowiedzialna za treść: Jolanta Smolarczyk

Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku Rights Reserved.