„Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

II etap projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

 

"20 lat wspólnie"

Nasza szkoła (Zespół Placówek Oświatowych w Oblęgorku) od marca 2010r. uczestniczyła w Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej „20 lat wspólnie” zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, wspieranej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem było upamiętnienie 20 rocznicy pierwszych wyborów samorządowych w nowej Polsce.
W ramach tej akcji nauczyciele przeprowadzili zajęcia w klasach gimnazjalnych na temat idei samorządności oraz charakterystyki jednostek samorządu terytorialnego i ich kompetencji. Utworzone zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli: p. J. Ciołak, p. J. Skoczylasa i p. A. Żmudy przeprowadziły wywiady ze starszymi członkami rodzin, sąsiadami, przedstawicielami władz gminy na temat zmian, jakie zaszły i zachodzą w miejscowościach naszej gminy przez ostatnie dwie dekady, dzięki działalności samorządu. Zbierali dokumentację fotograficzną dotyczącą sytuacji gminy i osiągnięć samorządu. Na tej podstawie stworzyli prezentacje multimedialne poświęcone obrazowi samorządności gminy w oczach dorosłych mieszkańców i wystawę fotografii „Gmina Strawczyn –dawniej i dziś”. Efekty pracy zespołów zostały zamieszczone na specjalnie przygotowanym narzędziu na stronie CEO – Internetowej Mapie Polski.
W 20 rocznicę pierwszych wyborów- 27 maja 2010r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie i zakończenie akcji. W spotkaniu uczestniczyła p. Elżbieta Chłodnicka - sekretarz gminy i p. Wiesław Piotrowski- przewodniczący rady gminy, nauczyciele i uczniowie. Liderzy zespołów przedstawili swoje opinie i podzieli się swoimi refleksjami związanymi z tworzeniem prezentacji, które przedstawiały zmiany, jakie zaszły w naszej gminie przez ostatnie 20 lat. Występ szkolnego chóru i słodki poczęstunek zakończył spotkanie.
Wystawa fotografii i prezentacje zostaną pokazane na uroczystej sesji rady gminy 23.06.2010r.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Joanna Ciołak

 Galeria

Dzień Matki

     

 

 

 

Obejrzyj Galerię

XVI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza

18 maja 2010 roku odbył się w naszej szkole XVI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza. W imprezie udział wzięło trzynaście szkół, z których każdą reprezentowała dwuosobowa drużyna. Tym razem uczestnicy musieli zwrócić szczególną uwagę na rok 1900, kiedy to pisarz obchodził swój jubileusz. W tym roku obchodzimy 110 rocznicę tego wydarzenia, wydarzenia, które na zawsze związało Henryka Sienkiewicza z Oblęgorkiem.
Utworem przewodnim była Mała Trylogia, czyli utwory: Stary sługa, Hania i Selim Mirza. Tym razem wraz z bohaterami ww. nowel przenieśliśmy się do drugiej połowy wieku XIX. O scenografię jak zwykle zadbali uczestnicy konkursu, którzy w strojach z epoki prezentowali się znakomicie. Swoboda z jaką prezentowali stroje oraz niezwykła pomysłowość nauczycieli, którzy najczęściej pomagali swym podopiecznym w wykonaniu kostiumu, robiły ogromne wrażenie zarówno na komisji jak i zgromadzonych widzach.
Ocena stroju to od wielu lat jedna z konkurencji. Tym razem komisja działająca pod przewodnictwem p.Małgorzaty Masłowskiej uznała, że wyróżnienia należą się: Marcie Lajs i Patrycji Supron – uczennicom SP w Kostomłotach oraz Tomaszowi Jarząbkowi, Wiktorowi Bernatowi i Radosławowi Zającowi – uczniom naszej szkoły.
Bezkonkurencyjni w ogólnej klasyfikacji okazali się w tym roku uczniowie reprezentujący Kostomłoty. Zwyciężyli zarówno w kategorii gimnazjów jak i szkół podstawowych. Drugie miejsca, również w obu kategoriach, zajęli uczniowie z Oblęgorka. Na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Tumlinie i Gimnazjum w Promniku.
Najtrudniejszy etap – pisemny, w którym można wykazać się największą wiedzą dotyczącą Henryka Sienkiewicza wyłonił dwie osoby, które o pisarzu, jego życiu i twórczości wiedzą nieomal wszystko. Są to: Anna Kostyra z Gimnazjum w Kostomłotach i Dominik Pietrzyca ze Szkoły Podstawowej w Tumlinie.
W skład komisji oceniającej przygotowanie uczniów weszły: prawnuczka pisarza - p.Hanna Dziewanowska, kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza - p.Lidia Putowska i pomysłodawczyni imprezy, organizatorka pierwszych ośmiu edycji - p.Halina Drogosz.

W tym roku po raz pierwszy odbył się również konkurs literacki, który byłby chyba najbliższy sercu pisarza. Uczniowie przysyłali pracę na jeden z dwóch zaproponowanych im tematów:
• Twórczość Henryka Sienkiewicza doskonałą szkołą patriotyzmu dla każdego Polaka.
• Czy młodzi bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza mogliby być wzorem dla współczesnego pokolenia Polaków?
Organizatorką tej części imprezy i jednocześnie przewodniczącą komisji była p.Renata Jas. Największe uznanie zyskały prace uczennic z Tumlina: Julii Domagały uczennicy klasy IV SP i Marceliny Domagały – reprezentantki gimnazjum. Kolejne miejsca w kategorii gimnazjum zajęły Agata Kłak z Bielin i Karolina Gozdek z Oblęgorka. W kategorii szkół podstawowych: Paulina Siadul reprezentująca Niedźwiedź i Zuzanna Gaweł - Oblęgorek. Wszystkie dziewczęta wykazały się oryginalnością w realizacji tematów oraz lekkością pióra.
Nagrodzone zostały również osoby, które nadesłały Ex libris Henryka Sienkiewicza na konkurs plastyczny. W kategorii SP kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce zajęli: Anna Baćkowska ze szkoły w Kostomłotach, Natalia Dudek z Oblęgorka i Martyna Krzystek reprezentująca Tuczępy. W kategorii gimnazjów zwycięzcą został Wiktor Bernat z Oblęgorka. Kolejne miejsca należały do Adrianny Dziury ze szkoły w Kostomłotach i Agaty Raczyńskiej – również z naszego gimnazjum.
Komisja konkursu plastycznego przyznała także trzy nagrody dla twórców ex librisu w technice grafiki komputerowej. Pierwsze miejsce przypadło naszej uczennicy – Ninie Borkowskiej, kolejne dwa otrzymali uczniowie szkoły w Kostomłotach – Jakub Michta i Jakub Syska.
Impreza, jak co roku, przyciągnęła do naszej placówki wielu wspaniałych gości, którzy razem z nami pragnęli uczcić Święto Patrona Szkoły. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem ogromnej wiedzy uczestników Konkursu Sienkiewiczowskiego, ale nie mniejsze robiło również zaangażowanie wszystkich uczniów naszej szkoły w to, aby ten wyjątkowy dzień stał się dla nas przeżyciem, które łączy, uczy szacunku dla tradycji i powoduje, że jesteśmy dumni ze swojej małej ojczyzny.

Obejrzyj Galerię
 

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Agnieszka Kowalska - Lasek

Dzień Europejski

W dniu 21 maja 2010 roku obchodzony był w naszej szkole Dzień Europejski. W związku z tym dniem odbył się szkolny konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Uczniowie gimnazjum już od rana przygotowywali się do tej uroczystości. W ciągu kilku godzin zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przenieśli się w najpiękniejsze zakątki poszczególnych państw. Na stoiskach można było zobaczyć nie tylko symbole tych państw, ale również spróbować narodowych potraw. Stoiska były oceniane jako pierwsze. Kolejno odbywały się konkurencje, które coraz bardziej podgrzewały atmosferę zawodów. W kolejnych konkurencjach uczniowie musieli odgadnąć kontury państw europejskich; dopasować symbole do danego państwa; wyeliminować z szeregu słów, te które nie pasowały do danego kraju, aż w końcu uczniowie byli odpytywani z wiedzy o krajach europejskich. W tej konkurencji najlepsza okazała się klasa II b, która również została zwycięzcą konkursu. Drugie miejsce zajęła klasa I a, a trzecie klasa III a.

Obejrzyj Galerię

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Magdalena Mandalka - Kozieł

KATYŃ …OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

„… Związali drutem człowiekowi ręce
I wyśmiewanego kładli w płytkie groby,
Żeby nie wzywał prawdy w testamencie
I już na zawsze był anonimowy…”
(Cz. Miłosz „Gwiazda Piołun”)


 

14 kwietnia 2010 roku w ZPO w Oblęgorku odbyły się obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, rocznicy wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21.000 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Od 2008 r. trwa społeczny program upamiętniania Ofiar tej zbrodni KATYŃ …OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA.

Celem programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, z zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden Dąb to jedno nazwisko.

Szkoła w Oblęgorku w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do projektu, naszym zadaniem było upamiętnienie trzech policjantów pomordowanych w Twerze:

przodownika Policji Państwowej Stefana Książka

przodownika Policji Państwowej Adolfa Hermana

posterunkowego Policji Państwowej Bogumiła Wiktora Milewskiego,

którzy pośmiertnie awansowali na stopień aspiranta.

Szkolną uroczystość zaszczycili swoją obecnością znakomici goście w osobach: v-ce starosta powiatu kieleckiego p. Marian Ferdek, wójt gminy Strawczyn p. Tadeusz Tkaczyk, wizytator p. Jerzy Łodygowski, Komendant Miejskiej Policji w Kielcach podinspektor mgr Robert Szydło, I zastępca Komendanta Miejskiego w Kielcach podinspektor mgr Waldemar Cisowski, członek Rady Gminy Strawczyn p. Anna Dziewanowska, ks. Prałat Jan Biernacki, przewodnicząca Kieleckiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 p. Grażyna Szkonter, Komendant Komisariatu w Strawczynie podinspektor Paweł Kula, redaktor „Echa Dnia” p. Danuta Parol, red. „Gazety Strawczyńskiej” p. Jerzy Kossowski, przedstawiciele TVP 3. Pani dyrektor mgr Henryka Cisowska powitała przybyłych gości i zaprosiła do wysłuchania montażu słowno – muzycznego.

Przysięga jaką składali policjanci przed 1940 rokiem rozpoczęła obchody 70 rocznicy mordu katyńskiego w ZPO w Oblęgorku, słowa wypowiadanie chóralnie, w tle rozlegająca się muzyka wprowadziły zebranych w klimat uroczystości. Smutne wiersze o tragizmie polskiego narodu, pieśni chóru udowodniły jaki był ogrom cierpień tych, którzy zginęli i tych, którzy oczekiwali na swoich ojców, mężów, synów wiosną 1940 roku.

Sceneria montażu brzozowe drzewa, flagi biało - czerwone z kirem obrazowały tę pustkę, polskość, która w lasku katyńskim pozostała 70 lat temu. Znicze, prywatne listy rozstrzelonych odczytywane przez uczennice, wzruszyły zebranych, a jednocześnie ostrzegały kolejne pokolenia przed aktami tak potwornego ludobójstwa. Na scenie padły dramatyczne słowa, które przypomniały sobotni, kwietniowy poranek, kiedy to Prezydent Rzeczpospolitej Polski p. Lech Kaczyński był w drodze na cmentarzysko Katynia. Na pokładzie jego samolotu byli min. członkowie Rodzin Katyńskich, stowarzyszenia krewnych polskich oficerów i intelektualistów, zastrzelonych wiosną 1940 roku przez sowieckie tajne służby NKWD. Tragiczne zdarzenie, które pochłonęło 96 osób zasłużonych dla narodu zostało uczczone minutą ciszy. Uczniowie prowadzący uroczystość: Natalia, Radek , Bartłomiej mówili:

„Od tej chwili las katyński będzie budził w nas wspomnienie również sobotniej katastrofy. Stajemy z pokorą wobec wyroku losu, który w przedziwny sposób powiązał z tym miejscem kolejny dramat naszego narodu. Jest to nieszczęśliwe zrządzenie losu, które wpisuje się w wielką narodową opowieść o cierpieniu i ofiarach narodu. Po 70 latach Katyń stał się symbolem nowej polskiej tragedii.”

Uczennica kl. II a gimnazjum Maria wcieliła się w postać Ducha, który budząc się z letargu wypowiadał jakże wzruszające słowa, dotyczące nas żyjących i tych winnych zbrodni. Nostalgiczny śpiew „O mój rozmarynie …” poruszył niejedno serce na widowni.

Wejście Pocztów sztandarowych Policji Miejskiej w Kielcach i szkoły w Oblęgorku rozpoczęły ostatnią część uroczystości – sadzenie Dębów. Przy pomniku pomordowanych policjantów zebrali się zaproszeni goście, delegacje. Wójt gminy Strawczyn p. Tadeusz Tkaczyk wraz z przewodniczącą Stowarzyszenia Rodzina Policyjna dokonali uroczystego odsłonięcia miejsca pamięci. Ks. prałat Jan Biernacki poświecił obelisk, a potem złożono kwiaty i zapalono znicze. Trzy pamiątkowe Dęby sadzili; podinspektor mgr Robert Szydło, podinspektor mgr Waldemar Cisowski, podinspektor Paweł Kula oraz p. Marian Ferdek, p. Jerzy Łodygowski także p. Tadeusz Tkaczyk, p. Grażyna Szkonter.

Taka uroczystość to wspaniała okazja do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, która jak się okazało może przynieść skutki nawet po wielu latach.

Uroczystość nie odbyłaby się bez wsparcia wielu osób, którym pani dyrektor mgr Henryka Cisowska podziękowała. Serdeczne słowa popłynęły do pana wójta Tadeusza Tkaczyka, który był fundatorem pamiątkowej tablicy. Podziękowania zostały skierowane do TVP 3, która objęła patronat medialny nad uroczystością. Podziękowania otrzymała cukiernia Angelina - sponsor poczęstunku dla gości.

Scenariusz uroczystości, przygotowanie uczniów zostało powierzone dla p. mgr Renacie Moniki Jas - nauczycielce j. polskiego. W rękach p. Aleksandra Żmudy- nauczyciela historii była koordynacja projektu jak również nauka śpiewu.
 

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Renata Jas

Projekt Edukacyjny

W dniach 3.03 – 31.03.2010 w ZPO w Oblęgorku realizowany był Projekt Edukacyjny – „Jan Paweł II – Kałanem Kościoła”. Jego celem było ukazanie misji kapłańskiej papieża i pogłębienie wśród uczniów wiedzy o słudze bożym.

Projekt był skierowany do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum. Pomysłodawcą projektu był P. Zbigniew Wójcik, a wzięli w nim udział: p. Agata Bożęcka, p. Małgorzata Masłowska, p. Agnieszka Kowalska – Lasek, p. Joanna Ciołak.
W ramach projektu odbywały się zajęcia o papieżu i zorganizowane zostało szereg konkursów o Janie Pawle II.

Na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum przeprowadzono konkurs wiedzy o życiu i posłudze Jana Pawła II. Jury konkursowe wyłoniło następujących laureatów. W klasach IV – VI szkoły podstawowej:
I miejsce: Aleksandra Piątek
II miejsce: Izabela Szpot
III miejsce: Natalia Piątek

 W gimnazjum:
I miejsce: Karolina Kozieł
II miejsce: Dominika Błaszczyk
III miejsce: Agata Raczyńska

W konkursie na twórczość własną wyróżniono: w szkole podstawowej – Weronikę Zapała; a w gimnazjum – Ewelinę Sobura.
Wyróżniono również pracę Krzysztofa Krawczyńskiego w konkursie na przemówienie pt. „Santo Subito – Święty Jan Paweł II”.

Dla szkoły podstawowej i gimnazjum zorganizowano również konkurs na prezentację multimedialną o papieżu. Najlepsze wykonali: Dominika Błaszczyk i Karolina Kozieł.

Odbył się również konkurs plastyczny. Wyróżniono prace następujących uczniów: Raczyńska Agata, Kozieł Agnieszka, Siadul Katarzyna, Joanna Tkaczyk, Gaweł Magdalena.

Prace plastyczne można oglądać na świetlicy.
Wszystkie prace konkursowe dostępne będą wkrótce na stronie internetowej szkoły. Zapraszamy.

 

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Zbigniew Wójcik

Misterium Wielkopostne

Dnia 31 marca w Zespole Placówek Oświatowych w Oblęgorku odbyło się Misterium Wielkopostne. W związku z tym, że w tych dniach obchodziliśmy również piątą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II – jego nauczanie o cierpieniu i męce krzyżowej Jezusa, było myślą przewodnią montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez młodzież gimnazjalną pod opieką P. Zbigniewa Wójcika. Poezja i pieśni pasyjne oraz rozważania męki Chrystusa wprowadziły nas w nastrój Wielkiego Tygodnia i nadchodzących Świąt Wielkanocnych, a prezentacja multimedialna przypomniała życie i działalność Jana Pawła II – Kapłana Kościoła.
 

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Zbigniew Wójcik

33. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Jednym z głównych zadań rodziców, nauczycieli, władz samorządowych jest troska o bezpieczeństwo dzieci, a bezpieczeństwo na drogach jest jednym z jego elementów. Dlatego co roku podejmowane są działania mające na celu promowanie bezpiecznego poruszania się po drogach.

Wzorem lat ubiegłych również w 2010r. w Zespole Placówek Oświatowych w Oblęgorku, zorganizowane zostały gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (XXXIII edycja) dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

W eliminacjach gminnych turnieju wystartowali uczniowie z Gimnazjum Nr 1 ze Strawczyna, Gimnazjum Nr 2 z Oblęgorka, szkół podstawowych z Niedźwiedzia, Oblęgorka, Rudy Strawczyńskiej.

Uczestnicy konkursu w pierwszej części musieli rozwiązać testy, w części praktycznej musieli wykazać się znakomitą jazdą rowerem na torze przeszkód. Była jazda po „ósemce", równoważni, slalom, jazda po rynnie i tarce. Najwięcej problemów uczniowie mieli z pokonaniem slalomu, ponieważ pachołki były ustawione bardzo blisko siebie. W testach pojawiły się pytania dotyczące ogólnych przepisów ruchu drogowego, zachowania się na drodze rowerzystów, a także pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zwycięzcami Turnieju w kategorii zarówno gimnazjum jak i szkól podstawowych zostali uczniowie z Oblęgorka przygotowywani do Turnieju przez pana mgr Marcina Zielińskiego.

Nad sprawnym przebiegiem Turnieju czuwała przedstawicielka Komendy Policji w Strawczynie sierżant Katarzyna Wójcik, gminny koordynator BRD pani mgr Alicja Gos, oraz nauczyciele opiekunowie poszczególnych drużyn: pan mgr Marcin Stolarski, pani mgr Katarzyna Grzesik, pani mgr Agata Wychowaniec.

Życzymy uczniom z Oblęgorka powodzenia w etapie Powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się 15 kwietnia w Sukowie.
 

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Alicja Gos

WIOSNA, WIOSNA

O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca. I tak w bieżącym roku wiosna rozpoczęła się 20 marca o godzinie 17:32. W Zespole Placówek Oświatowych stęsknieni nauczyciele i uczniowie wiosnę powitali jeszcze wcześniej, bo 19 marca.

Pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, ma on od wieków ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Także malowanie jajek, czy śmigus-dyngus, utożsamiane dzisiaj z Wielkanocą, związane są z obrzędami Słowian. Jajko było symbolem życia, a oblewanie wodą symbolizowało pozimowe oczyszczenie i w pewnym sensie dawało sygnał „skończyła się zima, już można szaleć".

I nasi uczniowie oszaleli. Nic nie sprawia im ostatnio takiej frajdy jak polewanie wodą, oczywiście najczęściej dziewcząt. Te zaś nie wydają się zdenerwowane, są wręcz zadowolone i bronią się raczej bez przekonania. Cóż tradycja to tradycja, swoje odcierpieć trzeba. Dobrze byłoby jednak, jak we wszystkim, zachować umiar, tzn. złoty środek.

Powitanie Wiosny to w naszej szkole dzień bez nauki. Nauczyciele przygotowali dla uczniów wiele atrakcji. W dwóch zaaranżowanych na sale kinowe klasach odbyły się pokazy wybranych przez młodzież filmów. Uczniowie mogli obejrzeć również przedstawienie, którego tematem była scenka rodzajowa z mitologii, przygotowane przez p. Renatę Jas. Aktorzy tak dobrze wcielili się w swoje rolę, że trudno było utrzymać powagę. Większość widzów po prostu pękała ze śmiechu.

Ważnym elementem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny jest sport. Uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w rozgrywkach przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego – p. Justynę Kusińską i p. Marcina Zielińskiego. Konkurencje, w których klasy się zmierzyły, to: wyścig narciarzy, żywy most, skakanka, tor przeszkód, ale także prezentacja „Wiosny”, czy malowanie plakatu „Wiosna – powiew zdrowia i czystości”. Oceniane było również kulturalne dopingowanie.

Wśród uczniów szkoły podstawowej najlepsi okazali się szóstoklasiści, drugie miejsce zajęły ex aequo klasy piąte, trzecie miejsce przypadło w udziale klasie czwartej. Wśród gimnazjalistów wyróżniła się klasa II b, zwyciężając w skokach przez skakankę. W rozgrywkach piłki siatkowej bezkonkurencyjna okazała się klasa III b, miejsca drugie wywalczyły ex aequo: klasa II b i I a.

Najmłodsi uczniowie, po tym jak wzięli udział w konkurencjach sportowych przygotowanych przez wychowawczynie oraz różnych konkursach sprawdzających m.in. znajomość przysłów, piosenek o tej porze roku, wraz ze swoimi nauczycielami poszli szukać Wiosny na długich spacerach i z ich obserwacji wynika, że nadchodzi ona dużymi krokami.

Tak więc w tym roku szkolnym zaliczyliśmy już jesień, długą i mroźną zimę, przed nami najpiękniejsza pora roku, czyli wiosna, a potem … lato i „znów będą wakacje”.
 

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Agnieszka Kowalska - Lasek

W SZKOLE W OBLĘGORKU RZECZYWIŚCIE SPEŁNIAJĄ SIĘ MARZENIA

Po feriach już trochę czasu minęło, a uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Oblęgorku nadal wspominają feryjne przeżycia. Otóż w przerwie zimowej 45 uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Oblęgorku i Szkoły Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej pod okiem samej p. dyrektor Henryki Cisowskiej wyjechało w góry do Zakopanego. Swój wolny czas poświęcili na wspólny wyjazd – p. B. Kabała i E. Bujak z SP w Rudzie Strawczyńskiej oraz nauczyciele z ZPO w Oblęgorku - p.Jarosław Skoczylas i Marcin Zieliński. Cel wyjazdu był jeden – nauczyć się jazdy na nartach. Wyjazd był realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizowanego projektu „Akademia Spełniania Marzeń”, więc uczestnicy nie ponieśli żadnych kosztów. Organizator zapewnił sprzęt narciarski i opiekę instruktorów, nocleg wyżywienie i transport. Już pierwszego dnia ogromne wrażenie wywarł na uczestnikach stok narciarski – HARENDA, z którym wszyscy mieli się zmierzyć. Trzeba przyznać, że odwaga uczniów przeszła oczekiwania p. dyrektor. Wszyscy podjęli próbę walki ze stokiem i już po 2 dniach nauki szusowali pod czujnym okiem nauczycieli. Uczniów zaskoczyły umiejętności narciarskie p. dyrektor i p. Skoczylasa, którzy pokonywali coraz to trudniejsze stoki. Wieczorami też wiele się działo. Spacerowano po Krupówkach. Natomiast ogromną radość sprawił prawdziwy kulig z pochodniami. Przy ognisko pieczono kiełbaski i można było zaśpiewać z góralem. Wspaniały pobyt się skończył i teraz trzeba się wziąć za naukę. UF!!

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Beata Kabała (SP w Rudzie Strawczyńskiej)

„Nakrętki dla Tobiasza”

W grudniu 2009 r. rozpoczęła się akcja „Nakrętki dla Tobiasza”. Zorganizowano zbiórkę nakrętek plastikowych, które pomogą w sfinansowaniu zakupu pompy insulinowej dla chłopca chorego na cukrzycę. Akcja trwała do 15 lutego 2010 r. Po zakończeniu akcji nakrętki zostały zważone. Uczniowie zebrali 9,5 kg nakrętek, które zostały dostarczone do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi uczniów na to co się dzieje wokół nich oraz, że warto pomagać nie tylko osobom nam znanym, ale również obcym. Poprzez przyjęcie takiej postawy uczniowie pokazali, że są wrażliwi na potrzeby innych. Klasy, które najbardziej zaangażowały się w zbiórkę to klasa VB szkoły podstawowej oraz IIA gimnazjum.
 

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Magdalena Mandalka - Kozieł

Karnawał w Zespole Placówek Oświatowych w Oblęgorku

Karnawał w Zespole Placówek Oświatowych w Oblęgorku, jak nakazuje tradycja, upłynął pod znakiem zabaw i radości. 14 stycznia 2010 roku miała miejsce Zabawa Choinkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy uczniowie pod okiem p. Agaty Bożęckiej przygotowali wystrój sali, by każdy uczestnik mógł się wczuć w karnawałowe szaleństwo. Dzieci z klas 0 – III, przebrane w piękne stroje, bawiły się pod okiem swoich wychowawczyń, które przygotowały specjalnie na tę okazję wiele ciekawych zabaw i konkursów. Wybrano między innymi króla i królową balu. Za udział w konkursach dzieci otrzymywały drobne upominki i nagrody. Uczniowie bardzo dobrze bawili się przy muzyce oraz chętnie brali udział w konkursach.

Prawdziwe szaleństwo zaczęło się o godz. 17, kiedy to na parkiecie pojawiły się klasy IV – VI SP i I – III Gimnazjum. Pod okiem opiekunów Samorządu p. Marcina Zielińskiego, p. Jarosława Skoczylasa i innych nauczycieli młodzież, świetnie bawiąc się, pokazała, że warto organizować i propagować tego typu imprezy. Oczywiście były również konkursy, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Wybrano m.in. najlepiej tańczącą parę zabawy. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był D.J.

Początek lutego upłynął w szkole pod znakiem walentynek. Mimo wielu kontrowersji jakie budzi to święto, uczniowie uznali, że każda okazja, która prowadzi do wyrażenia swych uczuć, uśmiechu i odrobiny radości jest dobra i należy ją wykorzystać.

Od początku miesiąca uruchomiono pocztę walentynkową, dzięki której wiele osób dowiedziało się, iż jest obiektem czyichś uczuć.

Święto zakochanych w Szkole Podstawowej w Oblęgorku tym razem zainaugurowali uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej. Młodzi artyści „na scenie pod amorkiem” przedstawili wzruszający dramat serc zatytułowany „Valentino z trzeciej B”.
W humorystyczny sposób ukazali szkolne realia walentynek i przekazali pouczające wskazówki, aby nie brać tego święta zbyt serio, chociaż miło jest „serduszko dostać, albo dać”. Publiczność była zadziwiona wysokim kunsztem aktorskim występujących dzieci, ich dykcją i swobodą poruszania się na scenie. Rodzice, również obecni wśród widzów, gratulowali pani Jadwidze Zapale prowadzącej szkolne koło teatralne wysokiego poziomu artystycznego przedstawienia.

O godzinie siedemnastej w szkole rozpoczął się Wieczór Poezji Miłosnej. Uczniowie gimnazjum recytowali w obecności bardzo licznej publiczności najpiękniejsze wiersze o miłości. Były wśród nich utwory M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, K. I. Gałczyńskiego, Wł. Broniewskiego czy też A. Asnyka. Półmrok i płonące świece wprowadziły uczestników imprezy w romantyczny nastrój. Nauczyciele muzyki p. Aleksander Żmuda i p. Zbigniew Wójcik zadbali o odpowiednią oprawę muzyczną. Uczennice przygotowane przez nich na działających w szkole kołach muzycznych zaskoczyły słuchaczy nowymi aranżacjami znanych przebojów.

Wieczór Poezji Miłosnej organizowany w Zespole Placówek Oświatowych w Oblęgorku z okazji walentynek stał się już imprezą cykliczną i przez wszystkich oczekiwaną. Jego popularność świadczy o tym, że młodzi ludzie odczuwają potrzebę rozmów o miłości. Nauczycielkom zaangażowanym w organizację imprezy p. Agnieszce Kowalskiej – Lasek i p. Annie Rutce zależało na tym, aby uczniowie poznali klasykę liryki miłosnej, aby rozwijali swój język, słuchając, jak pięknie można mówić o miłości.

Starania doceniła dyrektor szkoły p. Henryka Cisowska, która, dziękując uczniom, podkreśliła, że potraktowali temat niezwykle dojrzale, a wieczór stał się sprawdzianem ich dojrzałości i wrażliwości.


Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Agnieszka Kowalska - Lasek

Bawimy się, bawimy się ....

14 stycznia 2010 roku odbyła się w naszej szkole Zabawa Choinkowa zorgani-zowana przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podsta-wowej i Gimnazjum. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy Samorząd pod okiem p. Agaty Bożęckiej przygotował wystrój Sali, by każdy uczestnik mógł się wczuć w karnawałowe szaleństwo. Dzieci z klas 0 – III, poprzebierane w piękne stroje, bawiły się od godz. 14 do godz. 16. W czasie zabawy odbywały się konkursy przygotowane przez p. Jolantę Smolarczyk i Samorząd Uczniowski SP. Wybrano między innymi króla i królową balu. Za udział w konkursach dzieci otrzymywały drobne upominki  i nagrody. Uczniowie bardzo dobrze bawili się przy muzyce oraz chętnie brali udział w konkursach.

Prawdziwe szaleństwo zaczęło się o godz. 17 kiedy to na parkiecie pojawiły się klasy IV – VI SP i I – III Gimnazjum i trwało do godz. 20. Pod okiem opiekunów Samorządu p. Marcina Zielińskiego, p. Jarosława Skoczylasa i innych nauczycieli młodzież, świetnie bawiąc się, pokazała, że warto organizować i propagować tego typu imprezy. Oczywiście były również konkursy, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Wybrano m.in. najlepiej tańczącą parę zabawy. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był D.J.

Samorząd Uczniowski dziękuje p. Dyrektor, opiekunom SU, nauczycielom którzy sprawowali opiekę i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej imprezy.      

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Jarosław Skoczylas

„Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

Rozpoczął sie II etap projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, który skierowany jest do uczniów klasy I. Zajęcia w ramach projektu trwać będą od 1 lutego do 20 czerwca 2010 r.

Niby bliskie a nieznane - spotkanie opłatkowe

Od 1 czerwca 2009 roku Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” realizuje projekt „Niby bliskie a nieznane” współfinansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. W ramach projektu w dniu 19 grudnia 2009 roku młodzież uczestnicząca w projekcie przygotowała spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyły władze gminne w osobie wójta gminy Tadeusza Tkaczyka i przewodniczącego rady gminy Wiesława Piotrowskiego, radnej wsi Oblęgorek Anna Dziewanowska z rodziną, panie ze Stowarzyszenia Kobiet „Jagienka” oraz nauczyciele emeryci. Młodzież rozpoczęła przygotowania do spotkania już w listopadzie. Podczas warsztatów teatralnych opracowała scenariusz jasełek bożonarodzeniowych, rozdzieliła między sobą role, wykonała dekoracje i przygotowała potrzebne rekwizyty. W czasie warsztatów plastycznych uczestnicy projektu wykonali upominki świąteczne (malowane bombki) dla zaproszonych gości. Na warsztatach fotograficznych młodzież zaplanowała i przygotowała wystawę swoich prac plastycznych i fotograficznych wykonanych w czasie warsztatów. Zgodnie ze staropolską gościnnością na zaproszonych gości czekały potrawy świąteczne przygotowane przez młodzież pod kierunkiem świetnych kucharek wybranych spośród pań ze Stowarzyszenia Kobiet „Jagienka”. Na świątecznie ozdobionym stole pojawiła się: kapusta z grochem i grzybami, pierogi z kapustą i grzybkami, karp w galarecie, zupa grzybowa, przeróżne sałatki i śledzie w kilku postaciach. Ten sobotni wieczór minął wszystkim w miłej i świątecznej atmosferze, a współczesna tematyka przedstawienia stała się okazją do zadumy nad sensem świąt Bożego Narodzenia.

Okres Bożego Narodzenia to czas bardzo pracowity dla członków stowarzyszenia, którzy również i w tym roku nie zapomnieli o swoich podopiecznych i przygotowali dla nich w sali Gminnego Ośrodka Kultury spotkanie wigilijne, które odbyło się w niedzielę 20 grudnia 2009 roku. W spotkaniu uczestniczyły dzieci i młodzież niepełnosprawna, półsieroty i ich opiekunowie. Spotkanie rozpoczęli uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej w Oblęgorku, którzy pod kierunkiem p. Jolanty Smolarczyk przygotowali przedstawienie pt. „Jasełka z postaciami z bajek”. Mali aktorzy wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój, który został spotęgowany przez koncert kolęd, zaprezentowanych przez muzyków z Gminnej Orkiestry Dętej w Strawczynie. Zwiedziony dźwiękami muzyki na sali pojawił się Mikołaj, który przyniósł prezenty dla zaproszonych dzieci. Dzieci z odwagą podchodziły do Mikołaja, aby otrzymać paczkę ze słodyczami i książkę, a następnie pozować do fotografii. W spotkaniu uczestniczył także wójt gminy Tadeusz Tkaczyk i radny gminy Strawczyn pan Stanisław Malicki.

Członkowie Stowarzyszenia nie mogliby realizować swojej działalności bez hojności sponsorów – państwa Harry i Waltraut Rathke małżeństwa z Niemiec. Na łamach naszej gazety prezes stowarzyszenia Jolanta Smolarczyk w imieniu swoim i członków stowarzyszenia pragnie serdecznie podziękować sponsorom za okazane serce i wsparcie.
 

 Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Jolanta Smolarczyk

Niby bliskie a nieznane

Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" otrzymało dotację na realizację własnego projektu pn. "Niby bliskie a  nieznane", w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Programu Równać Szanse 2009 Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolność i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Ogólnopolski Program Grantowy składał się z dwóch etapów, do pierwszego polegającego na opracowaniu diagnozy środowiska i  zainteresowań młodzieży w wieku od 13 do 19 lat przystąpiło 179 organizacji pozarządowych z całej Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 50 organizacji, których przedstawiciele, po 4 – dniowym szkoleniu mieli miesiąc na napisanie projektu na innowacyjne zajęcia dla młodzieży. Komisja ekspertów wybrała 22 najlepsze projekty w tym projekt "Niby bliskie a nieznane" napisany przez Jolantę Smolarczyk – prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń". Projekt trwa 18 miesięcy: od 1 czerwca 2009 roku do 30 listopada 2010 roku. Stowarzyszenie otrzymało dotację w kwocie 47000 zł.

Uroczysta inauguracja projektu miała miejsce 5 czerwca 2009 roku w ZPO w Oblęgorku, z udziałem gospodarzy gminy: wójta Tadeusza Tkaczyka, przewodniczącego Rady Gminy Wiesława Piotrowskiego, dyrektora ZPO Henryki Cisowskiej, radnej Hanny Dziewanowskiej oraz młodzieży gimnazjum - uczestników projektu.

Jolanta Smolarczyk wprowadziła zebranych w istotę projektu, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej poprzez rozwijanie ich zainteresowań  artystycznych, aktywizację do twórczego spędzania czasu wolnego, rozwój umiejętności owocnej pracy w zespole, rozbudzanie systematyczności poprzez czynny udział w warsztatach plastycznych, teatralnych, fotograficznych, kulinarnych i praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli zatrudnionych w ZPO w Oblęgorku - koordynatorem projektu jest p. Jolanta Smolarczyk, warsztaty plastyczne prowadzi p. Agata Bożęcka, zajęcia fotograficzne p. Jarosław Skoczylas, zajęcia teatralne p. Jolanta Smolarczyk, warsztaty kulinarne poprowadzą panie ze Stowarzyszenia Kobiet "Jagienka" . W okresie wakacji młodzież uczestnicząca w projekcie przygotowała w czasie imprezy  środowiskowej Strawczynada wystawę swoich prac plastycznych. Stoisko wzbudziło duże zainteresowanie w śród mieszkańców gminy i zaproszonych gości.
 

 Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Jolanta Smolarczyk

Wigilia w szkole

21 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe . Na sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Swoją obecnością zaszczycił nas ks. proboszcz Stanisław Malec.

Przedstawienie rozpoczęło się od śpiewem kolędy: „Nie było miejsca dla Ciebie”. Następnie uczniowie klasy Va, wcielając się w role Józefa, Maryi, Trzech Króli, Heroda, diabła, śmierci i innych pokazali historię narodzenia Jezusa w betlejemskiej szopie. Gra aktorów zachwyciła widzów. Artyści do występu przygotowywali się przez kilka tygodni pod kierunkiem p. Jadwigi Zapały. Całą uroczystość wzbogacił śpiew tradycyjnych kolęd takich jak: „Dzisiaj Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”, „Bóg się rodzi”. Wszystkim spodobały się ciekawe aranżacje wykonywanych utworów. Wokalistki – uczennice z gimnazjum przygotował p. Aleksander Żmuda.

Dekorację na spotkanie opłatkowe wykonały p. Agata Bożęcka, p. M. Masławska.

Na zakończenie uroczystości nastąpiło połamanie się opłatkiem i składnie sobie życzeń. Pani dyrektor Henryka Cisowska podziękowała za przygotowanie przedstawienia. Życzyła wszystkim zebranym Zdrowych i Wesołych Świąt.
 

Kolejnego dnia 22 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe władz gminnych i dyrektorów okolicznych szkół. Goście obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe, łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia. Zostali obdarowani przez uczniów pamiątkowymi prezentami.

 Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Małgorzata Masłowska

 

Mikołajki

W naszej szkole „Mikołajki” zaczęły się już w piątek 04 grudnia. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował akcję „Dzień bez pytania”. Polegała ona na tym, że wszyscy uczniowie którzy byli przebrani za Mikołaja nie mogli być tego dnia pytani. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Widać dobrze było to na przerwach gdzie większość uczniów ubrana była na czerwono.

W poniedziałek, 07 grudnia, Samorząd Uczniowski postarał się aby przybył do naszej szkoły Mikołaj (w postaci przebranego ucznia klasy I gimnazjum) z dwoma Śnieżynkami. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali od niego prezent w postaci czekoladowego Mikołaja ufundowanego przez Dyrekcję szkoły.

Na świetlicy Mikołaj wraz ze Śnieżynkami rozdawał paczki uczniom klas 0-3. Dzieci zachwycone jego obecnością recytowały wiersze, śpiewały kolędy oraz odpowiadały na pytania Mikołaja. Każda klasa zrobiła sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Jarosław Skoczylas

 

Andrzejki

Dnia 26 listopada 2009 roku z okazji Andrzejek Samorząd Uczniowski SP i Gimnazjum zorganizował zabawę andrzejkową, która odbywała się na sali gimnastycznej.

Imprezę rozpoczęli o 14.00 uczniowie klas 0-3,a od 17.00 bawili się starsi koledzy z klas 4-6 i gimnazjum. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był DJ, który fantastycznie rozbawił młodzież.

W międzyczasie na świetlicy zorganizowano pokój wróżb. Wróżki w postaci uczennic klas VI SP i I gimnazjum przepowiadały przyszłość i wróżyły z lanego wosku oraz innych sekretnych metod. Wróżby cieszyły się dużym powodzeniem. Następnego dnia wszyscy mile wspominali tegoroczną imprezę andrzejkową.
 

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Jarosław Skoczylas

 Pamiętamy o Patronie naszej szkoły…

Listopad to miesiąc rocznicy śmierci Patrona szkoły w Oblęgorku- Henryka Sienkiewicza. 93 lata temu zmarł wielki Polak-„krzepiciel serc Polaków”. Corocznymi obchodami rocznicy śmierci uczniowie dziękują wielkiemu Nobliście za wspaniałą twórczość.

Tegoroczna uroczystość składała się z dwóch części: pierwszą rozpoczął kustosz, którego zagrał uczeń klasy VI - Tomek Jarząbek. Szóstoklasiści przypomnieli najważniejsze momenty z życia Sienkiewicza, ciekawych bohaterów, dzieła, które fascynują do dziś,

W drugiej części uczniowie klas IV-VI recytowali fragmenty utworów, odgrywali scenki z dzieł Sienkiewicza. Każdy szkolny artysta występował w stroju, który przybliżał bohatera. Uczniowie wspaniale wcielili się w rolę bohaterów nowel i powieści Noblisty. Wśród występujących był np. Janko Muzykant, którego zagrał Szymon – uczeń klasy IV, wójt gminy Barania Głowa, czy pisarz Zołzikiewicz. Adriana  z klasy V B zagrała mamę Michasia z noweli „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, Marysię z noweli „Za chlebem”, przybliżyła Natalia, była też Nel, którą zagrała Patrycja  – uczennica klasy V a. Każda występująca osoba zachwyciła widownię strojem, ciekawą recytacją, dlatego widzowie nie szczędzili artystom gromkich braw.

Wszystkiemu na scenie przyglądał się Sienkiewicz (Karol  – uczeń klasy VI), który pochłonięty pisaniem zza tomów powieści nie dowierzał, że dzisiejsza młodzież nadal czerpie naukę z jego twórczości.

Ten dzień był okazją do ogłoszenia szkolnego konkursu literackiego na temat: Henryk Sienkiewicz- „pisarz wiecznie żywy”. Zmaganie literackie trwać będą do 22 grudnia, rozstrzygnięcie nastąpi po świętach.
Uczniów na tę uroczystość przygotowały : p. . Monika Jas i p. Jadwiga Mróz. Scenariusz uroczystości sporządziła p. Monika Jas.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Monika Jas

 

11 Listopada - rocznica odzyskania niepodległości

91 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież ZPO w Oblęgorku uczciła podczas uroczystej akademii 10 listopada 2009 r.

Uczniowie gimnazjum pod opieką Agnieszki Kowalskiej – Lasek i Aleksandra Żmudy przygotowali montaż słowno – muzyczny, którego mottem stały się słowa wiersza Antoniego Słonimskiego: „Pytasz się synu, gdzie jest i jaka?”

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność.

Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu, a dla najmłodszych jest najczytelniejszą jego lekcją. Poprzez recytację wierszy największych polskich poetów młodzież przypomniała, że nasza Ojczyzna przeżywała rozmaite przeobrażenia, ale patriotyzm ciągle stał na straży godności naszego narodu, jego kultury i obyczajów.

Uroczystą akademią z okazji Święta Niepodległości nauczyciele i uczniowie ZPO w Oblęgorku chcieli oddać hołd wszystkim tym, dzięki którym po długich latach niewoli odrodziła się niepodległa Polska, a także tym, którzy bronili odzyskanej niepodległości, płacąc za to krwią i życiem.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Agnieszka Kowalska - Lasek

Odwiedziny z Niemiec

Dnia 4 listopada 2009 roku odwiedził nas Pan Ryszard Maj z Deutsch Wagen Tour, który miał na celu promocję języka niemieckiego.

Uczniowie z tej okazji przygotowali program artystyczny. Program składał się z prezentacji wierszy Johanna Wolfganga von Goethe oraz utworów współczesnych wykonawców anglojęzycznych. Po prezentacji odbyły się warsztaty z języka niemieckiego, w których wzięło udział trzydziestu uczniów.

Na zajęciach uczniowie brali udział w różnego rodzaju konkursach i mogli się przekonać, że niemiecki nie musi być nudny i informacje a także wiedza gramatyczna może się przydać w życiu codziennym.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę. Były to m.in. kolorowe koszulki, czapki, smycze oraz inne gadżety.

Dzień ten będziemy miło wspominać.
 

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Magdalena Mandalka - Kozieł

Halloween

30 października odbył się w murach Gimnazjum konkurs na najciekawszy kostium związany z tradycyjnie obchodzonym w krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego Halloween. Na korytarzach zagościły wampiry, potwory, wiedźmy, duchy a nawet...ich pogromcy. Każda z klas SP i Gimnazjum wybrała reprezentantów, gotowych do założenia „świątecznych” ubiorów. Konkurs rozstrzygnięto głosami jury i publiczności. Nagrody, książki z serii Graded Readers, trafiły do następujących osób:
1. Ewy  (kl. II a Gim), za zajęcie I miejsca,
2. Klaudii  ( kl. VI SP), za zajęcie II miejsca, oraz
3. Sandry  (kl. III a Gim) za zajęcie miejsca III.

Konkurs zorganizowali nauczyciele języków obcych.

 

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Anna Rutka

Ślubowanie klas pierwszych

Październik był wyjątkowym miesiącem dla pierwszoklasistów uczących się w Zespole Placówek Oświatowych w Oblęgorku. Zarówno uczniowie SP jak i Gimnazjum przygotowywali się do Ślubowań, które odbyły się 21 i 22 października.

Nowi uczniowie po raz pierwszy zaprezentowali się całej społeczności szkolnej. Zakończył się proces aklimatyzacji i integracji. W tych dniach ostatecznie pokonali granicę, która oddzielała ich od reszty uczniów. Ślubowali być dobrymi uczniami. Dbać o honor szkoły, godnie reprezentować placówkę na zewnątrz, bo bycie uczniem szkoły w Oblęgorku zobowiązuje. W tych szczególnych dniach wydawało się, że pierwszoklasiści to rozumieją.

Gimnazjaliści swoją uroczystość stylizowali na czasy średniowiecza. Przed ślubowaniem musieli się wykazać wiedzą o szkole, jej historii i nauczycielach tu uczących. Wszyscy wspaniale się prezentowali. W tym szczególnym dniu włożyli togi, co zrobiło ogromne wrażenie na gościach. Wójt gminy, p. Tadeusz Tkaczyk życzył, aby jak najwięcej osób w życiu dorosłym mogło ze względu na wykonywany zawód takie togi nosić.

W tym wyjątkowym dniu uczniów wspierali wychowawcy, p. Anna Rutka i p. Jarosław Skoczylas oraz p. Henryka Cisowska – dyrektor szkoły, która każdego z osobna pasowała na ucznia kierowanej przez siebie placówki.

22 października w czwartek swoje święto mieli uczniowie klasy pierwszej SP. Na salę gimnastyczną weszli w rytmie marsza. Będąc w centrum zainteresowania, czuli się bardziej dorośli, samodzielni i odpowiedzialni. Na miarę swoich siedmiu lat starali się sprostać roli, jaka była przed nimi. Powitani przez trzecie klasy, przypomnieli w części artystycznej przepisy ruchu drogowego i zasady zachowania w szkole. Przejęci swoim zadaniem z wielkim zaangażowaniem recytowali i śpiewali. Maluchy obiecały, że swoją nauką i wzorowym zachowaniem będą się starały sprawić radość rodzicom i nauczycielom. Przyrzeczenia te, wypowiedziane z głębi serca, wzruszyły rodziców, którzy z łezką w oku patrzyli na swe pociechy. Słowa wdzięczności rodzice skierowali do p. Alicji Gos, wychowawczyni, dzięki której ich dzieci tak wspaniale się w tym szczególnym dniu zaprezentowały.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Agnieszka Kowalska - Lasek

"Cała Polska czyta Dzieciom"

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciomodbyła się w bibliotece szkolnej w dniach od 14.09.2009 do 17.09.2009 r.

Organizatorem była p. R. Parandyk – nauczyciel bibliotekarz. Swoje zaangażowanie  wykazały także  panie: M. Mendelka-Kozieł, K. Ciołak, J. Mróz oraz A. Rutka.

Całodzienne czytanie utworów w języku polskim, języku angielskim, języku niemieckim odbyło się pod hasłem: „A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz” – jako motto M. Reja w 440 rocznicę śmierci pisarza.

Czytanie dla uczniów kl. I-III zbiegło się ze 150 rocznicą śmierci W. Grimma. Uczniowie poznali baśnie czytane w języku polskim i języku angielskim.

 Rok 2009 – obchodzony jako rok Julisza Słowackiego był dobrą okazją do zapoznania młodzieży kl. IV-VI z twórczością tego romantycznego pisarza w języku polskim i języku angielskim. Natomiast uczniowie kl. I-III gimnazjum poszerzyli znajomość epopei narodowej w języku polskim i języku niemieckim w związku ze 175 rocznicą przedruku „Pana Tadeusza”.

Akcję zakończyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły z kl. „0”,  którzy przeżywali przygody  bohaterów baśni J. i W. Grimm. Ożywiona dyskusja wśród dzieci świadczyła o dużym zainteresowaniu czytanych utworów.

Członkowie aktywu bibliotecznego wcielili się w różne role i postacie prezentowanych utworów. Oprawa plastyczna podkreśliła ważność tego wydarzenia, organizowanego w szkole po raz szósty.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Renata Parandyk

foto

Akcja  "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

Sprzątanie Świata 2009  

„Pomagajmy Ziemi - codziennie”

 

Sprzątanie Świata to jedna z tych akcji, która na stałe włączyła się w coroczny szkolny kalendarz działań mających na celu dbałość o środowisko naturalne. Celem kampanii jest budowanie świadomości ekologicznej, zmiana postaw i przyzwyczajeń na bardziej przyjazne środowisku oraz pobudzanie inicjatyw społecznych poprzez działania na rzecz ochrony środowiska.

Polskim koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia, która corocznie sprawuje pieczę nad rozpropagowaniem i zachęceniem społeczeństwa w udziale w „Sprzątaniu Świata”.

 Tegoroczna edycja akcji,  po raz 16 została zorganizowana w Polsce przebiegała pod hasłem” Pomagajmy Ziemi – codziennie”.  

Na terenie Oblęgorka akcja  przeprowadzona  została 18 września 2009 r.. Udział w niej wzięli uczniowie  wszystkich klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz nauczyciele. Organizatorzy podzielili uczniów na 8 grup przydzielając im odpowiednie odcinki do sprzątania. W wyniku tego akcją objęto obszar wokół szkoły, przydrożne odcinki rowów i lasów pomiędzy Niedźwiedziem i Chełmcami oraz okolicę Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku.

 Akcję rozpoczęto o godz. 9.30 od rozdania worków na śmieci i rękawic ochronnych otrzymanych z Urzędu Gminy w Strawczynie. Opiekunowie grup zapoznali uczniów z podstawowymi przepisami BHP oraz  zasadami i celami akcji. Słoneczna pogoda sprzyjała uczestnikom w tym roku dzięki czemu wszyscy ochoczo zabrali się do pracy.

W wyniku akcji uprzątnięto śmieci na wyznaczonych odcinkach. Uczniowie klas młodszych dokładnie posprzątali teren Alejki Lipowej i okolic Muzeum Sienkiewicza, które to będąc naszą wizytówką i celem licznych wycieczek szkolnych nie przysporzą nam wstydu. W lesie pomiędzy Chełmcami i Oblęgorkiem uprzątnięto kilka dzikich wysypisk śmieci, wśród których dominowały różnego rodzaju butelki plastikowe i szklane, puszki i opakowania po produktach spożywczych oraz różnego rodzaju folie i części samochodów. Zebrane worki pozostawiane wzdłuż drogi zostały sprzątnięte przez pracowników firmy oczyszczającej jeszcze tego samego dni, co wpłynęło pozytywnie na uczestników sprzątania.

Podczas tegorocznej akcji wszystkie grupy zanotowały spadek ilości śmieci w porównaniu do lat poprzednich. Mamy nadzieję, że dalsze uczestnictwo w podobnych kampaniach i edukacja ekologiczna wśród uczniów oraz mieszkańców doprowadzi zmiany świadomości ekologicznej Polaków na potrzebę właściwego składowania odpadów. Liczymy na to, że ogólnopolska kampania „Sprzątanie Świata”, która zachęca do nieśmiecenia uzmysłowi wszystkim potrzebę stosowania w życiu codziennym prostych ale skutecznych działań – selekcjonowania i składowania w miejscach do tego przeznaczonych odpadów.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Jarosław Skoczylas

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010